Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Seznamte se s našimi imaginárními průvodci Bořkem a Doubravkou. Provedou vás po našem městě a okolí a ochotně zodpoví všechny vaše otázky. Bořek vám poví všechny zajímavosti o našem městě a Doubravka o pověstmi opředeném Údolí řeky Doubravy.

Turista: Jak je Chotěboř velká?

Město má přibližně 9 500 obyvatel a leží na Českomoravské vrchovině v nadmořské výšce 515 m, zhruba na polovině cesty mezi Prahou a Brnem.

Turista: Kdy byla založena?

První písemná zmínka pochází z roku 1265, z doby, kdy vládl Přemysl Otakar II. Významným rodem spjatým s Chotěboří byli Trčkové z Lípy, mezi poslední majitele panství patřila rodina Dobrzenských.

TURISTA: Co je v Chotěboři k vidění?

Kostel sv. Jakuba Staršího
Kaple Povýšení sv. Kříže a Kaple sv. Anny
Socha Ignáta Herrmanna
Slavné vily Kraje Vysočina
Podkroví knihovny, kde probíhají výstavy
Geopark U Platanu, plastika Čerta
Údolí řeky Doubravy a Tůně

TURISTA: Kterou z chotěbořských zajímavostí mi doporučíte?

Z vyjmenovaných nesmíte jednoznačně vynechat výlet do údolí řeky Doubravy, je součástí Národního geoparku Železné hory a zároveň jeho jižní vstupní branou.

Nevynechte rovněž ochutnávku točeného chotěbořského piva a návštěvu Panského domu, který za dobu své existence hostil například Jana Žižku či Jaroslava Haška.

TURISTA: Jaká známá jména jsou s Chotěboří spojována?

Nejznámějšími jsou spisovatel Ignát Herrmann a malíř Zdenek Rykr; ve zkratce Kondelík a obal čokoládové tyčinky Kofila.

TURISTA: Co tam uvidíme?

Malebná a místy tajemná zákoutí podél řeky, která protéká kaňonovitým zalesněným údolím. Mimo jiné koryto, skalní věž Čertův stolek, skalní ostroh a vyhlídku Sokolohrad, kamenné moře, obří hrnce.

TURISTA: Jak se tam dostaneme?

Údolím vás provede červená turistická značka. Z chotěbořského náměstí do obce Bílek je to celkem 8 km, od Horního mlýna – rodiště Ignáta Herrmanna – v délce 4,5 km směr Bílek se jedná o naučnou stezku. Máte několik možností: jít pěšky po červené již z chotěbořského náměstí, nebo vozem popojet serpentinami až ke zmíněnému Hornímu mlýnu (směr Bezděkov) – ten však nehledejte, zbylo z něj pouze hospodářské stavení pod úrovní vozovky – zde zaparkovat a nastoupit na naučnou stezku. Nebo jít od vlakového nádraží po modré a na červenou přejít na stanovišti Točitý vír.

TURISTA: Kolik času nám tento výlet zabere?

Doporučuji si na něj vyhradit alespoň 3 hodiny, pokud půjdete pěšky z Chotěboře. Jedná se o středně náročný terén. Zpestření v podobě několika vyhlídek, přechod přes řeku a pamětní deska F. X. Boštíka, které vás svedou z přímé cesty, pozorování raka říčního a čas na svačinu znamenají drobná zdržení. Bude záležet také na volbě zpáteční cesty. Návrat je možný pěšky opět po červené či po zelené s modrou turistickou značkou, nebo jednu zastávku vlakem – v tom případě doporučuji zastavit se v Informačním centru Chotěboř a zjistit si čas odjezdu ze zastávky Bílek.

TURISTA: Co nesmíme opomenout?

Pevnou turistickou obuv, pití a svačinu; skutečnost, že se jedná o pěší trasu – s koly ani kočárky ji nelze absolvovat. Také dbát na to, že se jedná o území v Chráněné krajinné oblasti Železné hory a používají se pouze vyznačené cesty. Plánek trasy je k dispozici v infocentru.

TURISTA: Které roční období je pro návštěvu nejvhodnější?

Údolí nabízí úžasné scenérie v každém ročním období. Úskalím jsou pouze povětrnostní podmínky, protože na kamenech, po kořenech a spadaném listí to za sněhu či ledu klouže, z čehož je nutné vycházet. Vše je na uvážení jednotlivce a na vlastní nebezpečí.

Back to top